Yüzme dalının yeniden güçlendirilmesi kararımız kapsamında Ekim 2016 tarihi itibari ile Yüzme Federasyonu nezdinde tekrar akredite olan kulübümüz, bu tarih itibari ile 3 lisanslı sporcumuzla müsabakalara katılmaya başlamış olup çalışmalar ilerledikçe lisanslı sporcu sayımız da artmaya başlamıştır.

Sporcu yetiştirme ve sutopu altyapı çalışmaları gereği tek geçerli spor dalı olan yüzme altyapısının geliştirilmesi çalışmaları halen 2 antrenör ve 2 çalıştırıcı nezaretinde kışın kiraladığımız havuzda 60 öğrenci ile devam pazartesi hariç her gün devam etmiştir. 2018 ve 2019 yılları yaz sezonu itibariyle bu sayı 150 kişiye kadar ulaşmaktadır.  Sutopu takımlarımızda görev alabilecek yetenek ve becerilerdeki sporcular da bu guruplardan seçilmekte ve sutopu alt yapısında sutopu oyuncusu olarak yetiştirilmektedir.

Ferdi bir spor olan ve sporcunun gelişimi ve kendine olan güvenini daha fazla kazandıran, özgürlük ve kurallar arasındaki dengede disiplini öğreten, bu nedenle çok önemsediğimiz bu daldaki kısa erimli hedefimiz, kışın kiralanan kapalı havuzun çok amaçlı kullanımından doğan kısıtlar nedeniyle takım halinde olmasa da en az 10 yüzücümüzün bireysel olarak yüzme federasyonunun yarışlarına katılması ve 3 yıllık bir program dâhilinde 13 yaş gurubunda en az 25 yüzücüden oluşan takımımızı oluşturmaktır.

Nitekim geçtiğimiz Eylül ayı içeresinde alınan karar ile kurulan Elit yüzme takımımız 3 farklı Türkiye Yüzme Federasyonunun düzenlediği il müsabakalarına katılmıştır. Takımımıza antrenör olarak Türkiye ve Avrupa şampiyonlarında dereceler almış sporcu ve 1. Kademe antrenör olan Ezgi Yazıcı ile antrenman takımımız kurulmuş, toplam 9 sporcumuza lisans çıkarılmış ve müsabakalara eksiksiz katılımı sağlanmıştır. Sporcularımız müsabakalarda 11-12 yaş grubunda ilk 50 sporcu arasına girerek başarı ile kulübümüzü temsil etmiştir.

Bunun dışında yüzme esaslı diğer spor dallarında görev alabilecek yetenek ve becerilerdeki sporcuların yetiştirilmesi de bu dalın önemli hedef ve görevlerinden biri olacaktır.

Kulübümüzün yüzme dalında yazın yaptığı öğretim ve yetiştirme çalışmalarına Burgazada’da daimi olarak ikamet eden ailelerin çocuklarının, Muhtarlıktan ve Burgazada İlkokul Müdüriyetinden gelecek isim listesi ile katılmaları da sağlanmakta ve varsa içlerinde faaliyette bulunduğumuz dallara göre beceri ve yetenek gösterenler Türk sporuna kazandırılmaktadır ki örnekleri onlarcadır.