Kulübümüzün tüzüğünde dahi yer alan ve belli bir döneme kadar 44 lisanslı sporcuya kadar ulaşmış, ancak mali yetersizlik ve donanım eksikliği nedeniyle bırakılmak zorunda kalınmış bu spor dalının, yeniden canlandırılması için 2017 Eylül ayında başlatılan çalışmalar ve yapılabilirlik analizleri sonucunda… bu dalın tekrar kulübümüzün faaliyetleri arasında bulunması gereği kararı alınmış ve Mayıs 2018 itibariyle kulübümüz Yelken Federasyonu nezdinde federe olmuştur.

Bir antrenör nezaretinde 5 adet Optimist ile 3 adet Laser tekne ve 3 Laser sporcusu ile yelken çalışmalarına yeniden ve şimdiden başlamış olan kulübümüzün bu dala olan ilgisinin canlanmasında bu sporun Türkiye’de canlanmasının da etkisi olup, optimist olarak nitelendirdiğimiz 6 ile 12 yaş başlangıç seviyesindeki sporculara kendi kararlarını verme yetisi, yardımlaşma, sorumluluk ve özgüven aşılayan, bu dalın; çocukların eğitim ve gelişiminde etkisi büyüktür.

2018 yazında faal hale gelen bu dalda aynı yıl açılan yaz yelken okuluna katılan 7-12 yaş aralığındaki 40‘a yakın öğrenci yelken sporu ile tanışmış, 5 dönemlik kurslarımızın sonunda optimist takımımızı oluşturacak gençlerimiz belirlenip kış dönemi çalışmalarına geçilmiştir. Kardeş kulübümüz İstanbul Yelken Kulübünün yardımlarıyla devam kış çalışmalarımız, Yelken Federasyonu nexdinde geciken kulüp tescilimiz nedeniyle kasım ayında sezonun Bodrumdaki son ulusal  yarışna  4 Optimist ve 1 Laser sporcusuyla ancak katılabildik. İlk yarış tecrübelerini burada edinmelerine rağmen umulanın üstünde bir başarı elde eden sporcularımız kış sezonunda cumartesi ve pazar günleri 2 gün havaların elverişli olduğu dönemlerde çalışmalarına devam etti.

2019 Haziran ayında yelken okulumuz ile beraber yaz çalışmalarımıza başlayan takımıza okuldan gelecek takviyelerle takımımızı daha da güçlendirmeyi hedefi altında İstanbul’daki yarışlara katılan sporcularımızın tecrübelerini arttırdık ve sonucunda 24-28 Temmuz tarihlerinde Aleksandrapoli deki uluslararası NOA regata yarşına 2optimist sporcumuzla katılarak kulübümüzü orada temsil etme şansı bulduk.

Bu bağlamda kısa vadeli hedefimiz, eğitim müfredatına uygun kaliteli kurslarla kış dönemine sporcu çıkartmak ve izleyen yıl İstanbul içi yarışmalara katılmaktır. Orta ve uzun vadeli hedeflerimiz hiç kuşkusuz ulusal yarışmalara katılım yanında Türkiye’de ve uluslararası yarışmalarda kulübümüzü ve ulusumuzu temsil etmektir.